Do przygotowania bulionu używamy również rozmaitych jarzyn

Do przygotowania bulionu używamy również rozmaitych jarzyn (pietruszkę, marchewkę, selery, kalafiory, liście sałaty); możemy je dodawać do bulionu mięsnego na 30 minut przed odstawieniem z ognia.
Można też przyrządzać buliony sporządzone na samych jarzynach.
Powyżej opisaliśmy sposób przygotowania mocnego bulionu z dużą zawartością ciał wyciągowych, w pewnych jednakże przypadkach wskazane jest podawanie bulionów słabych.
Mięso kładziemy wtedy w jednym kawałku wprost do osolonego wrzątku, po 30 minutach gotowania odsuwamy z ognia na płytę i dogotowujemy jeszcze przez 3 godziny.
Z całego kawałka mięsa ulega wypłukaniu mniej składników, ponadto wysoka temperatura wody ścina powierzchnię mięsa i przeciwdziała wypłukiwaniu.
Słona woda wrze nie w temperaturze 100°, ale około 107°, tak że działanie ciepła i ścięcie powierzchni będzie większe niż w zwykłej wodzie.
Buliony możemy łączyć z rozmaitymi wyrobami mącznymi, jak kluseczki, łazanki, makarony, z grzankami, kaszami, jarzynami przetartymi lub pokrajanymi na kawałki, z jarzynami strączkowymi, jak groch, fasola, soczewica, z pasztecikami, uszkami.
Zupy jarzynowe dzielimy na czyste i przecierane, jak zupa szczawiowa, pomidorowa, kalafiorowa, ziemniaczana, fasolowa.
Zupy te gotuje się na smaku z mięsa, dodaje się osobno przygotowanych i przetartych jarzyn, zaprawia się masłem, śmietaną, słoniną.
Zupy nie przecierane, jak ziemniaczana, jarzynowa, kapuśniak, są to zawiesiste zupy gotowane na smaku mięsnym, dodaje się do nich nieraz kasze, zacierki, fasolę, ziemniaki.
Ulubioną w Polsce zupą od naj dawniejszych czasów był barszcz, sporządzano go z łąkowej rośliny zwanej barszczem, a następnie dopiero z buraków.
Barszcz zaprawia się kwasem z buraków, natomiast nie powinno się zaprawiać go octem, co bywa tak często stosowane.
Istnieje wiele sposobów przyrządzania barszczu, jak barszcz postny z jarzynami i grzybami, barszcz na mięsie, ukraiński, zabielany, z żółtkami, pomidorowy, na serwatce itp.
Do ulubionych w naszym kraju należą zupy tzw.
zabielane, jak szczawiowa, pomidorowa, cytrynowa, grzybowa – dodatek śmietany czyni je bardziej pożywnymi.
Innym często podawanym rodzajem zup są zupy mączne (z zacierkami, kluseczkami), żurki oraz zupy mleczne.
W lecie przyjemnym urozmaiceniem są zupy zimne, chłodniki: zupy owocowe, barszcz czysty lub zabielany, chłodnik z kwaśnego mleka z dodatkiem boćwinki, szczypiorku, szczawiu i jaj na twardo.
Na zakończenie wspomnimy jeszcze o zupach rybnych.
Mają one właściwość pobudzania łaknienia i silnie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego.
Możemy przyrządzać z ryb buliony mocne i słabe
[więcej w: gastroskopia łódź, u ginekologa badanie, laryngolog na nfz poznań ]
[podobne: gastroskopia łódź, lekarz po rosyjsku, leki bez recepty wykaz ]