Bardzo popularną potrawą jest kasza z mlekiem

Bardzo popularną potrawą jest kasza z mlekiem, należy pamiętać, że kasze jęczmienne i gryczana są z mlekiem niesmaczne.
Należy raczej podawać kaszę i mleko osobno.
Smaczne natomiast z mlekiem są kasze: jaglana, manna (grysik) i płatki owsiane.
Kasz używa się często, jako dodatku do zup, ale do zup kwaśnych nie można dodawać kaszy w czasie gotowania, gdyż pozostanie twarda, np.
kasza ugotowana w zupie ogórkowej da bardzo niesmaczną potrawę.
Podobnie i ziemniaki gotowane w zupie ogórkowej są twarde i niesmaczne.
Sypkie kasze można przygotować w piekarniku, dogotowywaczu lub w naczyniach, gdzie ulegają pęcznieniu w atmosferze pary.
W okresie wstępnym gotujemy kaszę z wodą i tłuszczem (wody 1 : 2, tłuszczu 1 : 10) krótko na silnym ogniu, a następnie wstawiamy ją do piekarnika, gdzie część wody ulega wyparowaniu.
W ten sposób otrzymujemy smaczną sypką kaszę, której ziarenka nie ulegają sklejeniu.
2.
PRZYRZĄDZANIE JARZYN Jarzyny stanowią ważne źródło związków mineralnych i witamin, niektóre z nich (np.
ziemniaki) dostarczają też znacznych ilości węglowodanów.
Jarzyny mogą być podawane w rozmaitej postaci – jako dodatek do mięsa, ryb, zup, jako oddzielne potrawy, z sosami, w postaci surówek, sałat itp.
Ważna jest wstępna obróbka jarzyn.
Należy pamiętać, że zbyt radykalne czyszczenie i okrawanie jarzyn powoduje znaczne straty składników mineralnych i witamin.
Tam gdzie tylko to możliwe, należy przy czyszczeniu zachować skórkę jarzyn, pod skórką bowiem, w okolicy najdostępniejszej działaniu promieni słonecznych, znajduje się najwięcej witamin i soli mineralnych.
Zwłaszcza pomidory i młodą marchewkę należy spożywać bez obierania czy skrobania.
Ziemniaki należy gotować w mundurkach, a dopiero potem obierać.
Skórka schodzi wówczas cienką warstwą i straty witamin oraz soli mineralnych są nieznaczne.
Nie należy też odrzucać młodych pędów i liści jarzyn, gdyż części te zawierają dużo witamin i mogą być użyte z pożytkiem do zup jarzynowych, barszczu itp.
Po oczyszczeniu jarzyn należy je dokładnie umyć, ale nie płukać, a tym bardziej nie moczyć długo, gdyż takie postępowanie powoduje dalsze znaczne straty składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Samo gotowanie jarzyn powinno trwać krótko, odbywać się na mocnym ogniu i w niewielkiej ilości wody – w ten sposób zachowują się właściwości smakowe i odżywcze produktu.
Zasadą gotowania jarzyn jest, aby nie miały one konsystencji mazistej, mają one bowiem największą wartość, zanim ulegną całkowitemu rozgotowaniu.
Przy ogrzaniu do 50-80°, błony komórkowe stają się przepuszczalne i dochodzi do osmotycznej wymiany pomiędzy ogrzewanym płynem i zawartością komórek rośliny
[hasła pokrewne: stomatolog na nfz bydgoszcz, dentysta na nfz gdańsk, endometrioza po cc ]
[hasła pokrewne: kuracje nfz, wyszukiwarka sanatorium, kanabidiol ]