Nie należy spożywać zbyt dużej ilości mrożonych pokarmów

Nie należy spożywać zbyt dużej ilości mrożonych pokarmów, gdyż ochłodzenie jamy ustnej hamuje tworzenie się śliny, a ochłodzenie żołądka i jelit hamuje trawienie.
Dlatego to lody należy jeść powoli.
Gdy spożywamy znaczne ilości pokarmów, dla których trawienia ważne jest działanie ptialiny, to nie powinniśmy równocześnie jeść lodów.
Ważną pozycję w przyrządzaniu deserów zajmuje żelatyna.
Żelatyna powstaje wskutek hydrolizy kolagenu.
Nie jest ona białkiem pełnowartościowym (nie zawiera tryptofanu i tyrozyny), ale pomimo tego jest pożądanym składnikiem w naszym pożywieniu, gdyż łatwo ulega strawieniu i wchłanianiu w jelicie cienkim, jeden gram żelatyny dostarcza 3,88 kal.
Na wartość żelatyny, jako środka odżywczego zwrócił uwagę jeszcze w roku 1926 Fejgin.
Fejgin podaje, że żelatyna działa jako koloid ochronny przy trawieniu kazeiny i tłuszczów, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, co ma duże znaczenie w odżywianiu, zwłaszcza dzieci i ozdrowieńców.
Żelatyna służy do przyrządzania łatwo strawnych i smacznych dań.
Rozmaite kwaskowate, galaretki porzeczkowe, cytrynowe, pomarańczowe są może niezbyt pożywne, ale stawią przyjemny dodatek w pożywieniu, poprawiają łaknienie i orzeźwiają chorych.
Galaretka z dodatkiem jaj, mleka mają również poważne znaczenie odżywcze.
Należy pamiętać, że żelatyna nie rozpuszcza się w zimnej wodzie, jednakże ulega pewnemu zmiękczeniu, dlatego należy ją moczyć przez chwilę w zimnej wodzie przed zanurzeniem w gorącym płynie.
Soki owocowe powinny być dodawane do żelatyny w chwili jej stygnięcia, aby zawarta w sokach owocowych witamina C nie uległa zniszczeniu.
Bardzo smacznym rodzajem deseru jest kisiel.
Sporządzamy go z soków owocowych z cukrem dodając dla ich zagęszczenia mąki ziemniaczanej.
Mieszaninę ogrzewamy, aż zgęstnieje i wylewamy na półmisek lub salaterkę, oblewamy mlekiem lub śmietanką.
Składniki owocowe lepiej jest dodawać po odstawieniu mąki z wodą z ognia, w ten sposób podczas ogrzewania nie giną witaminy.
Kisiele oprócz wartości smakowych, przedstawiają również wartości odżywczej należy je podawać zwłaszcza dzieciom, chorym, ozdrowieńcom.
Dalszym urozmaiceniem pożywienia mogą być kompoty z jabłek, gruszek, śliwek, czereśni, wiśni, truskawek, malin, porzeczek, żurawin.
W zimie należy sporządzać kompoty z owoców suszonych (np.
z jabłek, śliwek).
Kompotów nie należy zbyt słodzić ani zaprawiać korzeniami (np.
goździkami).
Dla chorych lepsze są kompoty przecierane.
W lecie natomiast na deser można podawać lody mleczne, owocowe, waniliowe, czekoladowe.
Samo opanowanie teorii nie wystarcza, aby w życiu realizować prawidłowe odżywianie, teoria musi być poparta odpowiednią praktyką i znajomością techniki przyrządzania potraw
[przypisy: kuracje nfz, reishi zarodniki, klinika laryngologii warszawa ]
[patrz też: olx nowa ruda, nfzbydgoszcz, austeria sławków ]