W dogotowywaczu można przygotować zupy, kasze, groch, fasolę, ryż, makarony

Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie rodzaje pokarmów nadają się do takiego przygotowywania.
W dogotowywaczu można przygotować zupy, kasze, groch, fasolę, ryż, makarony, gulasz, pieczeń, zrazy, szynkę, natomiast jarzyny, jak marchew, kapusta, ziemniaki, szpinak, szczaw, tracą przy tak, długim ogrzewaniu zbyt dużo witamin.
Do potraw przyrządzonych w dogotowywaczu trzeba dodawać przed spożyciem środków zawierających witaminy, może to być sok z pomidorów, kapusty, ogórków, buraków lub odpowiednie sosy (cebulowy, chrzanowy itp.
), śmietana.
Groch, fasolę, bób po 25 minutach gotowania wstawiamy do dogotowywacza na około 4 godziny, gulasz, krupnik po 15 minutach gotowania – na 4 godz.
, ryby po kilku minutach na jedną godzinę, pieczeń wołową po 25-30 minutach na 3-4 godziny.
Należy pamiętać, że tak przygotowanych pokarmów nie wolno przechowywać zbyt długo, gdyż po pewnym czasie temperatura wewnątrz dogotowywacza obniża się i powstaje rodzaj cieplarki z warunkami odpowiednimi dla rozwoju bakterii.
Oczywiście dogotowywacz i należące do niego naczynia należy utrzymywać w pedantycznej czystości.
Używa się ostatnio również naczyń do gotowania pod ciśnieniem, w których potrawy zagotowują się już w ciągu 10-20 minut zamiast w 2-4 godzin.
Użycie tych naczyń jest bardzo wygodne, gdyż zaoszczędza opału, czasu, a smak potraw wobec krótkiego ich ogrzewania nie ulega większym zmianom.
Jednakże wskutek wysokiej temperatury kurczenie się mięsa jest większe, pod ciśnieniem więcej składników pokarmowych zostaje, wyciśniętych do soku.
Wydaje się też, że straty witamin są znaczne.
Korzyść stanowi natomiast szybkość, z jaką pokarmy mogą zostać przygotowane mięso np.
może zostać ugotowane podczas spożywania zupy.
Krehl i Winters badali wpływ rozmaitych sposobów gotowania na 12 gatunków jarzyn.
Próbowano gotowania pod ciśnieniem z dodatkiem 1/2-szklanki wody, gotowania zwykłego w wodzie nakrywającej jarzyny lub z dodatkiem 1/2 szklanki wody, a także tak zwanej metody bez dodawania wody (waterless method).
Badania te wykazały, że największa utrata witamin i związków mineralnych następuje przy metodzie pierwszej – z użyciem wody nakrywającej jarzyny, najmniej sza przy przyrządzaniu jarzyn bez wody, a dwie pozostałe metody zajmują miejsce pośrednie.
DANE O PRZYGOTOWANIU NIEKTÓRYCH WAŻNIEJSZYCH POTRAW 1.
PRODUKTY ZBOŻOWE Potrawy mączne stanowią obok ziemniaków, jarzyn i mięsa podstawę naszej kuchni.
Z produktów mącznych można przygotować wielką ilość dań.
W naszych jadłospisach panuje zbyt małe urozmaicenie – najczęściej podaje się kluski, zacierki, racuszki, naleśniki, kasze
[więcej w: ośrodek terapii uzależnień nfz, zasłużony honorowy dawca krwi przywileje, powiekszanie ust wroclaw ]
[podobne: wyszukiwarka skierowań, u ginekologa badanie, obława cda ]